SIFIR ATIK

GERİ DÖNÜŞÜM VE KARBON İZİMİZ

Neon, hayata bakış açısını transformasyonel olmak ve kalabilmek üzerine şekillendirir. Burning Man'in ‘’Leave No Trace’’ felsefesini ‘’İz Bırakma!’’ olarak tanımlayıp, festivalde olabilecek bütün karbon izimizi, kirliliği ve atığı 10 yıl içerisinde minimuma indirmeyi istemektedir. Yani festivalin temel fikri doğaya sıfır zarar vermektir.

‘’İz Bırakma!’’ ile sizden istediğimiz çok basit: 1. Aldığınız ürünün paketini en yakın geri dönüşüm noktasındaki uygun kategoriye göre atmanız, 2. Alanın doğasına uygun olmayan bir şeyi yere bırakmamanız, 3. Etrafta gördüğünüz atıklarla ilgili bizi bilgilendirmeniz veya yapabiliyorsanız en yakın geri dönüşüm noktasına -atığı yine kategorisine göre- atmanız. Bu kadar kolay ve basit. Doğa için yaptığın bu iyilik seni de iyi hissettirecektir.

‘’İz Bırakma!’’ görüşüyle yola çıkılan Neon Festival’de oluşan bütün atıkları tekrar %100 doğaya geri döndürmeyi hedeflenmektedir. Permakültür kapsamında değerlendirilmek üzere; gıda atıkları bir çiftliğe bağışlanıp, içeceklerden oluşan bütün alüminyum atıklarsa geri dönüşüm alanında çalışan bir firmaya gönderilecektir.

Sizlere Neon Festival’de yaşanabilecek en iyi deneyimi hazırlarken iki önemli sorudan yola çıkılmaktadır: ‘’Doğayı nasıl koruruz?’’, ‘’Nasıl farkındalık yaratırız?’’. Bu iki soru, bize yuvamızı korurken aynı zamanda ‘’Doğanın kalbinde nasıl eğleniriz?’’ sorusuna da çok güzel bir yanıt olmaktadır.

İz bırakma, yuvamızı koru!