İZ BIRAKMA

DOĞAYA KAÇMAYI UNUTMAYIN!

Greta’nın haykırışları hala kulaklarımızda. İnsanları fikren ikiye bölmüştü. Bu bir şov muydu yoksa 15 yaşındaki bir kız yaşadığı gezegene bu kadar hassas olabilir miydi? Bu gerçekten bambaşka bir tartışma konusu ve her şeyi kapsayan ağır bir konuşma. Derdimiz kapital sistemi Chuck Palahniuk tadında yerden yere çalmak değil. Sadece kolektif bilinç yaratıp, alternatif üretmek ve doğayı dinlemek. Aslında Greta ile yürekten katıldığımız ve hassas olduğumuz bir konu var: yaşadığımız gezegen. Bizimle beraber yaşayan gezegen. Parçası olduğumuz, birimiz olmadan diğerinin canlılığını yitireceği yaşam alanımız. Bu hassasiyeti beton yığınlarında yaşarken, çalışırken ya da sosyalleşirken tam anlamıyla kavrayamayabiliriz. Ama küçük detaylarda ne kadar önemli olduğunu yakalayabiliriz. Bırakın aynı evi paylaşmayı, sokakta bir tane bile hayvan dostumuzla karşılaşmadığınızı düşünün ya da yeşilin sadece bir kuru kalemden ibaret olduğunu. Duştayken bir anda suların gittiğini, manava gittiğinizde hiçbir sebzeyi göremediğinizi ve sadece her gün patates almak zorunda kaldığınızı. En sevdiğiniz şeyin bir gün kâbusunuz olacağını nereden bilebiliriz değil mi?

NE DERSİNİZ ARTIK TANIŞALIM MI?

Kocaman bir sistemin küçük bir parçası olduğunu kabul eden, tüm canlılarla bağ kurup; koruyup kollamanın sorumluluğunu üstlenen, sevginin gücüne inanan, kolektif bilincin ne kadar değerli olduğunu bilen, kendi halinde bir oluşumuz. Yeryüzünün farklı yerlerinde bu güzel enerjiyi deneyimledik ve bu paha biçilemez hazdan güç aldık. İşte tam bu noktada yıllar önce Neon Festival olarak Bursa’da bu maceraya atıldık. Hep beraber kozmosa yaydığımız enerjiyle psychedelic müzikten başlayarak diğer müzik türlerinin de birbirine dokunduğu melodiler eşliğinde doğada bir konstellasyon yaratmak istiyoruz.

Neon İz Bırakma

NEYİ Mİ İSTEMİYORUZ?

Filler tepişirken ezilen karıncalar olmak istemiyoruz. Savaş ve şiddet konuları tüylerimizi ürpertiyor. Sürekli pompalanan tüket seslerine kulak tıkıyoruz ve bunu reddediyoruz. Paylaşımın ve geri dönüşümün ön sıralarda yer almasını canı gönülden destekliyoruz. Kaynakların bilinçsiz kullanımı ve yersiz üretimler canımızı sıkıyor. Mesela kutulanmış bir ürünün tekrar kutulanması manasız değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyiz.

Son bir güzel haber verip son noktayı koyalım: Neon Festival’de geri dönüşümü mümkün olmayan plastik materyallerin hiçbiri festival alanında boy gösteremeyecek!

Neon Festival:1 Plastikler:0